/images/2016/aktualnosci/logotyp_oze.png)
Regulamin naboru wniosków od mieszkańców w ramach projektów z zakresu
Odnawialnych Źródeł Energii planowanych do realizacji przez Gminę Nowa Sarzyna
Niniejszy Regulamin ma na celu określenie podstawowych zasad uczestnictwa w projekcie mieszkańców (zwanych dalej Uczestnikiem) Gminy Nowa Sarzyna (zwanej dalej Gminą)
Nabór dokumentów rekrutacyjnych od Uczestników:
- ankiety wstępna doboru instalacji OZE,
- oświadczenia kryteria rekrutacji,
- deklaracji udziału w projekcie, umowy użyczenia
- projekt umowy użyczenia
zwanych łącznie w dalszej części Wnioskiem prowadzony jest przez Gminę w celu przygotowania wniosku aplikacyjnego o dofinansowanie realizacji projektu parasolowego obejmującego zakup i montaż instalacji z zakresu odnawialnych źródeł energii w ramach działania 3.1 Rozwój OZE objętego Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020.
1. Wnioski od mieszkańców będących właścicielami/współwłaścicielami/użytkownikami budynków mieszkalnych, zlokalizowanych na terenie Gminy przyjmowane będą w następującym zakresie:
1. zakup i montaż kolektorów słonecznych,
2. zakup i montaż paneli fotowoltaicznych,
3. zakup i montaż instalacji kotłów na biomasę,
4. zakup i montaż pomp CO i CWU.
2. Zakup i montaż instalacji kotłów na biomasę (pellet) możliwy będzie wyłącznie w przypadku wymiany dotychczasowego źródła ciepła opalanego paliwem stałym pochodzenia węglowego
4. Projekt będzie realizowany przez Gminę wyłącznie w przypadku otrzymania przez Gminę dofinansowania ze środków RPO WP na lata 2014 -2020.
5. Projekt będzie współfinansowany ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wysokość dofinansowania wyniesie do 85%/70% kosztów kwalifikowanych (kosztów netto). Wkład własny mieszkańców wyniesie min. 15%/30% kosztów netto oraz podatek VAT od całej wartości urządzenia i kosztów instalacji (tj. 8% w przypadku montażu na budynku mieszkalnym lub 23% w przypadku innej lokalizacji urządzeń, na gruncie lub budynku gospodarczym). W przypadku wystąpienia w projekcie kosztów niekwalifikowanych Uczestnik pokrywa 100% tych kosztów.
6. Jednocześnie Gmina informuje, że wystąpi do Urzędu Skarbowego o zwrot części podatku VAT naliczonego.
7. Zamontowane urządzenia i instalacje przez okres nie krótszy niż 5 lat od zakończenia projektu (zatwierdzenia końcowego wniosku o płatność) stanowić będą własność Gminy i przez ten czas zostaną użyczone do bezpłatnego użytkowania właścicielom/współwłaścicielom/użytkownikom nieruchomości. Po tym okresie zostaną przekazane zgodnie z trybem i przepisami prawa Uczestnikowi na własność.
8. Szczegółowe informacje dotyczące naboru wniosków od mieszkańców można uzyskać osobiście w Urzędzie Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie, telefonicznie pod nr tel. 17 24 13 177 w godzinach pracy Urzędu, lub na stronie internetowej www.nowasarzyna.eu
9. Złożony kompletny wniosek zostanie zarejestrowany, a składający otrzyma potwierdzenie przyjęcia wniosku na kserokopii pierwszej strony wniosku.
10. Wniosek niekompletny lub złożony przed lub po terminie pozostanie bez rozpatrzenia,
o czym tut. urząd nie będzie informował.
11. Uczestnik może złożyć tylko jeden Wniosek na jeden obiekt mieszkalny.
12. Gmina zastrzega sobie możliwość wprowadzania zmian do Regulaminu w formie aneksu o czy powiadomi wszystkich zainteresowanych na oficjalnej stronie Urzędu www.nowasarzyna.eu
II. TERMIN I MIEJSCE SKŁADANIA WNIOSKÓW OD MIESZKAŃCÓW
1. Nabór wniosków prowadzony będzie w terminie od 12 września 2016 r. do 26 września 2016 r. w Urzędzie Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie, ul. Mikołaja Kopernika 1
w godzinach od 7:30 do 15:30.
2. Gmina zastrzega sobie prawo do przedłożenia okresu naboru określonego w pkt. 1. Wszystkie Wnioski złożone po terminie naboru określonego w pkt. 1 umieszczane będą na tzw. „Dodatkowej liście rezerwowej”. O wprowadzeniu danego Wniosku z „Dodatkowej listy rezerwowej” na listę podstawową decydować będzie weryfikacja tych Wniosków prowadzona zgodnie z przyjętymi kryteriami punktowymi. Pierwszeństwo do umieszczenia Wniosku na liście podstawowej będą miały osoby, które znalazły się na Liście rezerwowej Wniosków złożonych w terminie określonym w pkt. 1.
1. Osoby fizyczne zameldowane/zamieszkałe na terenie Gminy Nowa Sarzyna, będące właścicielem współwłaścicielem lub użytkownikiem nieruchomości/budynku mieszkalnego, na którym zamontowana zostanie instalacja OZE oraz gdzie efekty realizacji projektu wykorzystywane będą wyłącznie na własne potrzeby gospodarstwa domowego.
W przypadku współwłasności nieruchomości wszyscy współwłaściciele muszą wyrazić zgodę na użyczenie nieruchomości na cele projektu (podpisać umowę użyczenia) lub na etapie składania Wniosku upoważnić jedną osobę do reprezentowania wszystkich współwłaścicieli w całym procesie realizacji projektu.
2. Osoby nieposiadające zaległych zobowiązań finansowych z tytułu podatków i opłat lokalnych oraz innych należności wobec Gminy.
IV. DOKUMENTY WYMAGANE NA ETAPIE APLIKOWANIA O ZAKWALIFIKOWANIE MIESZKAŃCA DO PROJEKTU
1. Kompletny wniosek o dofinansowanie zakupu i montażu instalacji OZE składa się z:
1) Ankiety wstępnej doboru instalacji OZE
2) Deklaracji udziału w projekcie
3) Oświadczenia kryteria rekrutacji
4) Umowy użyczenia nieruchomości
2. Wszystkie dokumenty należy czytelnie wypełnić (wszystkie pola) podpisać przez właściciela/wszystkich współwłaścicieli lub użytkownika wieczystego.
3. Ankietę, deklarację, umowę użyczenie jednostronnie podpisaną oraz oświadczenia należy dostarczyć w jednym egzemplarzu.
4. W przypadku dopuszczenia możliwości wnioskowania o więcej niż jeden rodzaj instalacji OZE w ramach projektu, należy złożyć jeden wniosek, w jednym terminie, obejmujący wszystkie rodzaje wnioskowanych instalacji. Informacja taka zawarta jest w zał. 1 Ankieta wstępna doboru instalacji OZE.
5. Gmina zastrzega sobie prawo do ograniczenia wyboru tylko do jednej instalacji OZE.
6. Ostateczny termin składania wniosków upływa w dniu 26 września 2016 r. o godz. 15.30.
V. PROCEDURA WYBORU WNIOSKÓW OD MIESZKAŃCÓW
1. Wybór Uczestników do projektu przeprowadzony zostanie przeprowadzony w dwóch etapach: formalnym i merytorycznym - punktowym.
Kryteria formalne:
1. Uregulowany stan prawny nieruchomości;
2. Budynek mieszkalny - zamieszkały;
3. Instalacje kolektorów słonecznych i fotowoltaiki nie mogą być montowane na pokryciu dachu z eternitu;
4. Deklarację, umowę i inne dokumenty podpisane są przez właściciela/współwłaścicieli nieruchomości. (w przypadku nieobecności właściciela lub współwłaściciela należy do deklaracji dołączyć pisemne upoważnienie do podpisywania deklaracji, ankiety i oświadczenia w imieniu właściciela/współwłaściciela);
5. Lokalizacja nieruchomości na terenie Gminy;
6. Brak zaległości w podatkach i opłatach lokalnych oraz innych należnościach wobec Gminy na dzień składania Wniosku. Dla osób posiadających zaległości o których mowa powyżej w dniu rozpoczęcia naboru ankiet kryterium będzie spełnione w przypadku ich opłacenia przed złożeniem deklaracji i ankiety. Złożone ankiety będą weryfikowane z danymi urzędu.
2. Kryteria merytoryczne - punktowe:
Kryterium I – wybrany rodzaj instalacji OZE
1) Instalacja fotowoltaiczna – 0 pkt
2) Kolektory słoneczne, pompy ciepła – 5 pkt
3) Instalacja kotła na biomasę (pellet) – 10 pkt
Kryterium IIa – sposób ogrzewania budynku (dla instalacji kotła na biomasę - pellet)
1) Węglowe – 10 pkt
2) Inne – 0 pkt
Kryterium IIb – sposób ogrzewania ciepłej wody użytkowej – c.w.u. (dla kolektorów słonecznych + pomp ciepła)
1) Węglowe – 10 pkt
2) Inne – 0 pkt
Kryterium III – wielkość projektowanej instalacji (max liczba punktów -10 pkt):
Kryterium będzie rozpatrywane odrębnie dla każdego rodzaju wnioskowanej instalacji OZE. Liczba pkt wyliczana będzie wg wzoru:
P = Mmin / Mw * 10
gdzie:
P – liczba przyznanych punktów
Mmin – instalacja o najniższej mocy spośród złożonych wniosków
Mw – moc instalacji wnioskowanej przez mieszkańca
Kryterium IV – gospodarstwa dotknięte problemem ubóstwa energetycznego:
W kryterium można uzyskać 2 pkt. za spełnienie co najmniej jednego z poniższych warunków:
1) posiadanie prawa do dodatku mieszkaniowego lub energetycznego,
2) otrzymanie w ciągu 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o dofinansowanie pomocy rzeczowej w postaci opału lub ryczałtu na jego zakup,
3) zameldowanie w gospodarstwie domowym co najmniej jednej osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności,
4) posiadanie przez zameldowanych członków gospodarstwa domowego prawa do świadczenia rodzinnego,
5) zameldowanie w gospodarstwie rodziny wielodzietnej (co najmniej troje dzieci) – zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych, lub zameldowana jest rodzina zastępcza.
3. Powyższe kryteria muszą pozostać spełnione również na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie i będą weryfikowane również na tym etapie.
4. Po zebraniu wszystkich Wniosków przeprowadzona zostanie weryfikacja formalna i merytoryczna - punktowa w efekcie której utworzona zostanie Lista podstawowa Uczestników i Lista rezerwowa.
5. Lista podstawowa – złożona zostanie z Uczestników, którzy przeszli pozytywnie weryfikację formalną i uzyskali największą liczbę punktów w weryfikacji merytorycznej – punktowej. Każdemu Uczestnikowi na podstawie danych z ankiety technicznej przydzielona zostanie wstępnie moc zainstalowana wybranej instalacji OZE. Osoby umieszczone na liście podstawowej uszeregowane zostaną w kolejności malejącej licząc od największej liczby przyznanych punktów aż do wyczerpania limitu mocy zainstalowanej dostępnej dla określonej kategorii OZE (energia słoneczna tj. kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne – limit 2 MW mocy zainstalowanej; kotły na biomasę – limit 5 MW mocy zainstalowanej; pompy ciepła – limit 5 MW mocy zainstalowanej).
W przypadku, gdy liczba wolnych miejsc zostanie wyczerpana, a występować będą osoby z taką samą liczbą punktów, wówczas wśród tej grupy osób przeprowadzone zostanie losowanie, które wyłoni osoby zakwalifikowane oraz osoby rezerwowe.
6. Na liście podstawowej nie mniej niż 10% Uczestników musi spełniać kryterium ubóstwa energetycznego określonego w Kryterium IV. W przypadku nie uzyskania w/w założenia Gmina zastrzega sobie prawo zmiany listy podstawowej poprzez wprowadzenie z wstępnej listy rezerwowej osób spełniających kryterium ubóstwa energetycznego na listę podstawową.
7. Lista rezerwowa – złożona będzie z Uczestników, którzy ze względu na przyznaną liczbę punktów oraz ograniczenie wynikające z limitu mocy zainstalowanej nie zmieścili się na Liście podstawowej.
8. Dodatkowa lista rezerwowa – złożona będzie z Uczestników, którzy złożyli Wnioski po wyznaczonym terminie składania Wniosków.
9. W terminie 30 dni od ostatniego dnia składania Wniosków o którym mowa w pkt. IV.6 na stronie internetowej Gminy umieszczona zostanie lista Wniosków, które znalazły się na „Liście podstawowej” zawierająca:
- imię i nazwisko,
- nr ewidencyjny działki
- wybraną instalację OZE
- przyznaną moc zainstalowaną
- przyznaną liczbę punktów
W tym samym czasie opublikowana zostanie Lista rezerwowa Uczestników projektu
10. Dodatkowym warunkiem uczestnictwa w projekcie będzie pozytywny wynik kontroli wstępnej (weryfikacji technicznej przeprowadzonej na etapie bezpośredniej inwentaryzacji stanu technicznego budynku) przeprowadzonej w miejscu planowanej realizacji zadania. Wynik weryfikacji technicznej jest ostateczny. Dobór urządzenia, które zostanie zainstalowane, dokonany zostanie na podstawie zweryfikowanych informacji podanych w deklaracji oraz oceny w trakcie kontroli wstępnej przeprowadzonej w miejscu planowanej realizacji zadania. Koszt przeprowadzenia weryfikacji technicznej w szacunkowej wysokości 80,00 zł netto/obiekt (98,40 zł brutto/obiekt) jest bezzwrotny i pokrywa Uczestnik projektu. Kwota ta zostanie przeznaczona na pokrycie kosztów wynajęcia specjalistycznej firmy, która przeprowadzi w/w weryfikację techniczną. Do pokrycia kosztów weryfikacji technicznej zobowiązani będą tylko Uczestnicy znajdujący się na wstępnie ustalonej liście podstawowej.
11. Osoby, które znalazły się na Podstawowej liście rankingowej zobowiązane są w terminie do 7 dni kalendarzowych licząc od dnia opublikowania na stronie Urzędu Podstawowej listy rankingowej wpłacić opłatę za Weryfikację techniczną obiektu. Informacja o dokonywaniu opłat za weryfikację techniczną umieszczona zostanie na stronie internetowej Gminy wraz z publikacją Podstawowej listy rankingowej. Brak wpłaty w wyznaczonym terminie będzie równoznaczny z rezygnacją w udziale w projekcie.
12. Każdy Uczestnik ma prawo do wniesienia odwołania od rozstrzygnięcia związanego z przyznaniem określonej liczby punktów i umieszczeniem poszczególnych wniosków na liście rankingowej. Odwołanie przysługuje również od rodzaju przydzielonej instalacji OZE.
13. Odwołanie musi zostać wniesione na piśmie i powinno zawierać:
- imię i nazwisko, adres zamieszkania, nr ewidencyjny działki
- nadany nr ewidencyjny Wniosku
- wybrany rodzaj instalacji OZE
- liczbę przyznanych punktów znajdujących się na opublikowanej liście rezerwowej
- uzasadnienie przedmiotu odwołania
- odwołanie powinno być podpisane przez osoby podpisane na Wniosku
14. Odwołanie należy złożyć w sekretariacie Urzędu Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie w terminie 14 dni od dnia opublikowania Podstawowej listy rankingowej. Odwołania złożone po w/w terminie nie będą rozpatrywane.
VI. PROCEDURA CZYNNOŚCI DOKONYWANYCH PO OTRZYMANIU DOFINANSOWANIA ZE ŚRODKÓW RPO WP NA LATA 2014 – 2020
1. Po uzyskaniu od Instytucji Zarządzającej Programem, jaką jest Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie pozytywnej oceny i zakwalifikowaniem projektu do dofinansowania, mieszkańcy zakwalifikowani do udziału w projekcie zostaną poproszeni o:
1) zgłoszenie się do tut. urzędu wraz z dowodem osobistym i aktualnym wypisem z rejestru gruntów dotyczącym działki, na której zlokalizowany jest budynek mieszkalny (ewentualnie gospodarczy) lub wydrukiem z elektronicznej ewidencji ksiąg wieczystych dla danej nieruchomości, który będzie stanowić niezbędny załącznik do umowy dotyczącej ustalenia wzajemnych zobowiązań stron pod względem organizacyjnym i finansowym,
2) dostarczenie dokumentów potwierdzających spełnienie kryterium III (gospodarstwa dotknięte problemem ubóstwa energetycznego), tj. orzeczenie o niepełnosprawności lub inny ważny dokument potwierdzający niepełnosprawność osoby zameldowanej w gospodarstwie domowym,
3) podpisanie umowy dotyczącej ustalenia wzajemnych zobowiązań stron pod względem organizacyjnym i finansowym i do wniesienia udziału własnego w kosztach realizacji projektu.
Nie dokonanie przez uczestnika projektu wpłaty w podanym terminie w umowie i w określonej wysokości będzie równoznaczne z rezygnacją z udziału w projekcie i rozwiązaniem umowy.
2. Uczestnik nie może posiadać zaległości w podatkach i opłatach lokalnych oraz innych należnościach wobec Gminy. Posiadanie jakichkolwiek zaległości względem Gminy jest tożsame z wykreśleniem uczestnika z listy wniosków zakwalifikowanych do projektu.
3. Ostateczna lista uczestników projektu oraz lista rezerwowa zostanie umieszczona na stronie internetowej http://www.nowasarzyna.eu według numerów ewidencyjnych, przyporządkowanych każdemu uczestnikowi na etapie złożenia wniosku.
4. Osoby, które nie zostaną zakwalifikowane na listę podstawową uczestników projektu, zostaną zapisane na listę rezerwową i wezmą udział w projekcie w przypadku rezygnacji osób z listy podstawowej lub ich wykluczenia z udziału w projekcie ze względu na brak wpłaty lub z powodu braku możliwości montażu instalacji ze względów technicznych lub posiadania zaległości z ww. tytułów lub niespełnienia innych warunków określonych w regulaminie.
5. Wybór Wniosków z listy rezerwowej realizowany będzie według uzyskanej punktacji, przy założeniu, iż w pierwszej kolejności wybierany będzie wniosek spełniający kryteria wniosku (rodzaj instalacji OZE, moc zainstalowana), który został usunięty z listy podstawowej.
6. Uczestnicy, którzy wybrali instalacje paneli fotowoltaicznych zobowiązani są po zakończeniu ich montażu do podpisania umowy z zakładem energetyczny.
VII. ZAŁĄCZNIKI DO REGULAMINU
1. Ankiety wstępna doboru instalacji OZE
2. Deklaracji udziału w projekcie
3. Oświadczenia kryteria rekrutacji
4. Umowy użyczenia nieruchomości